Beskrivning
PP Maskinband 12x0,55mm-200/190-3000m-Svart
Prisvärt och flexibelt PP-band som fungerar utmärkt i både automatiska och helautomatiska bandmaskiner. Tillverkat i återvinningsbar polypropylen och enkelt att arbeta med tack vare sin goda elasticitet.
För lätt till medeltungt gods
Perfekt för pallbandning, lådor, kartonger och andra förpackningar som kräver en stabil och säker lösning.
Specifikation
| Tjocklek (mm) | 0,55mm |
|---|---|
| Färg | Svart |
| Antal i en kartong | 2 |
| Antal på en pall (st) | 60 |
| Hylsbredd (mm) | 150mm |
| Bandbredd (mm) | 12mm |
| Elastisitet: | 10 - 12% |
| Tillbakagång: | 5 - 6% |
| Innerdiameter hylsa (mm) | 200mm |
| Längd på rulle (m) | 3000m |
Dokument
-
Beskrivning
PP Maskinband 12x0,55mm-200/190-3000m-Svart
Prisvärt och flexibelt PP-band som fungerar utmärkt i både automatiska och helautomatiska bandmaskiner. Tillverkat i återvinningsbar polypropylen och enkelt att arbeta med tack vare sin goda elasticitet.
För lätt till medeltungt gods
Perfekt för pallbandning, lådor, kartonger och andra förpackningar som kräver en stabil och säker lösning.
-
Specifikation
Specifikation Tjocklek (mm) 0,55mm Färg Svart Antal i en kartong 2 Antal på en pall (st) 60 Hylsbredd (mm) 150mm Bandbredd (mm) 12mm Elastisitet: 10 - 12% Tillbakagång: 5 - 6% Innerdiameter hylsa (mm) 200mm Längd på rulle (m) 3000m - Dokument